logo
kości i stawy u psa

1. Znaczenie stawów i kości

Stawy to ruchome połączenia kości. Aby nie dochodziło do ścierania kości, a ruch był bardziej płynny, w stawie między kośćmi znajduje się tkanka chrzęstna. Bez tego elementu układu mięśniowo-szkieletowego nie sposób wyobrazić sobie normalnego poruszania się. Jednak w ostatnim czasie choroby stawów stają się coraz bardziej powszechnym problemem. Niepełnosprawność spowodowana chorobami stawów obecnie zajmuje czołowe miejsce na liście chorób zarówno zwierząt, jak i ludzi.

W sportach prawidłowa praca stawów jest kluczem do wysokiej wydajności i zdrowia psiego przyjaciela. Ważne jest dbanie o stawy rosnących psów, szczególnie dużych ras. Wzmacnianie tkanki chrzęstnej i kostnej, pozwala wydłużyć życie psa w dobrej kondycji ruchowej.

Kości stanowią część szkieletu dla całego ciała, a ich główny składnik to fosforany i węglany wapnia, które stanowią około 65% składu kości.

2. Zapewnienie odpowiedniej aktywności ruchowej Twojemu psu

bez względu na to, czy jest to szczenię, dorosły pies pracujący, dorosły pupil – towarzysz spacerów i leżenia na kanapie, czy też pies u kresu swoich dni, jest bardzo istotnym krokiem w dbaniu o zdrowy i silny aparat ruchu Twojego psa. Jak widzisz, nie używam tu tylko wyrażenia- dbałość o same kości i stawy, a wyrażenia: dbałość o aparat ruchu. Gdyż zdrowe i silne kości są uzależnione od tego, jak silne i sprawne są mięśnie szkieletowe, czyli te mięśnie, które utrzymują szkielet kostny na miejscu. Ich nazwa- mięśnie szkierowe mówi wszystko o tym, jaką funkcję pełnią te mięśnie i nie można rozprawiać o dobrej kondycji kości i stawów bez rozprawiania o tych mięśniach. Dlatego, pamiętaj, bieganie i skakanie i odpowiednia dawka ruchu codziennie to dla Twojego psa podstawa, którą oprócz dobrze zbilansowanej diety, musisz mu zapewnić.

3. Odpowiednia dieta i suplementacja. Musisz wiedzieć o kilku ważnych rzeczach:

Pies jest zwierzęciem, które ma układ pokarmowy drapieżnika. Powinien spożywać mięso i warzywa korzenne, ewentualnie dobrze przerobione zboża i warzywa, które w naturalnych warunkach zapewniałby sobie poprzez zjadanie treści pokarmowej upolowanego ptaka, zająca, czy innego roślinożercy. Taka treść pokarmowa jest już nadtrawiona, więc układ pokarmowy psa nie musi trawić bardzo ciężkostrawnych dla niego zbóż! Pamiętaj- pies to nie kura! Żaden wilk w stanie dzikim nie je zboża, bo to mu po prostu nie służy. Mądrym wyjściem jest też podawanie dobrej jakości karmy, która ma w składzie wysoką zawartość mięsa (a nie ryżu i ziemniaków, soi, czy kukurydzy). Psu należy podawać wywary z kości i same kości ze szpikiem i z chrząstkami i ścięgnami, zawierają one nie tylko idealnie dobrane ilości składników, które są budulcem kości i stawów w najlepszej formie, ale również są bogate w Inne składniki odżywcze, zawarte w szpiku kostnym. Jeśli pies jest pracujący lub należy do ras dużych, warto zadbać o jego stawy odpowiednią suplementacją. Chciałabym tu dodać, że należy głęboko rozważyć suplementację wapniem. Ja nie jestem zwolennikiem takowej z przynajmniej dwóch powodów: pies pije surową wodę, w której zawartość wapnia z reguły jest wysoka i wystarczająca. Podawanie dodatkowego wapnia może zaburzyć wchłanianie innych składników pokarmowych i prowadzić do osłabienia kości. Jeśli pies dostaje karmę suchą, w tej też z reguły jest dodatkowa podaż wapnia i innych składników mineralnych, dodanych poza tym, co naturalnie występuje w zmielonych kościach, mięsie i innych składnikach karmy. Co do suplementów wzmacniających stawy, możemy rozważyć te, które zawierają najważniejsze substancje, które zalicza się do działających zbawiennie na stawy: siarkę (zapobiega zwyrodnieniom) glukozaminę i chondroitynę. Zapamiętaj te nazwy. Szukaj suplementów, które zawierają naturalne formy tych składników, czyli siarkę w postaci MSM, na przykład. Naturalnie ważnym składnikiem, który powinien znaleźć się w suplemencie jest również kolagen, z tym, że jeśli pies dostaje chrząstki- nie ma potrzeby zawracać sobie tym głowy, gdyż żaden suplement nie zastąpi natury. Ważne natomiast jest zadbanie o podaż witaminy C, gdyż jest ona odpowiedzialna za wytwarzanie w organizmie kolagenu, czyli zdolność Twojego psa do przetworzenia tego, co zje- we własne tkanki.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem Twojego psa przez długie lata- zapamiętaj najważniejsze: dużo z nim chodź, biegaj, baw się, zapewnij mu dużą dawkę ruchu- dbasz o jego szkielet mięśniowy, a co za tym idzie o podporę dla kości i stawów. Dbaj o jego dietę, jak o swoją i sprawdzaj na etykietach, co zawiera super droga karma, bo być może płacisz za kaszę- która kosztuje w sklepie 5 zł/kg. Jako przekąski- podawaj psu kości. Naturalnie pamiętaj – kości poza kośćmi długimi z drobiu! I kochaj swojego psa, bo myślę, że to jest pierwsza droga do tego, żebyś o niego chciał dbać :)